FKERES / VLOOKUP függvény Power BI-ban

A Power BI-ban nincs FKERES/VLOOKUP függvény, mint az Excelben, de ugyanazt a funkciót a DAX függvények és az adatmodellezés segítségével elérheted. Mutatom, hogyan:


1. Kapcsolat létrehozása a táblák között

A Power BI-ban a VLOOKUP (FKERES) legjobb alternatívája az, ha a táblák között kapcsolatot hozol létre. Ezzel az adatok automatikusan összekapcsolódnak, és nem kell manuálisan keresni, mint az Excelben.

  • Lépések:
    1. Menj az Adatmodell nézetbe (a jobb oldali “kocka” ikon).
    2. Húzd az egyik tábla kulcsoszlopát (pl. TermékID) a másik tábla megfelelő oszlopára (pl. TermékID).
    3. Győződj meg róla, hogy a kapcsolat típusa megfelelő (általában “Egy a többhöz”).

Ezek után a Power BI automatikusan tudja kezelni a keresést a két tábla között.

Nagyon fontos, hogy megértsd, hogy mikor kell “FKERES (VLOOKUP) szerűen” áthoznod az adatokat egyik táblából a másikba, és mikor nincs szükség erre. A Power BI tanfolyamon ezt is részletesen átbeszéljük, hogy elkerüld a felesleges többlet munkát, és profi Power BI riportokat tudj építeni.


Ha egy kapcsolódó tábla adatát szeretnéd megjeleníteni, a RELATED() függvényt használhatod. Ez a legegyszerűbb DAX verziója a VLOOKUP-nak.

  • Példa: Tegyük fel, hogy van két táblád:
    • Sales (Eladások)
    • Products (Termékek)

Ha az Eladások táblában szeretnéd megjeleníteni a termék nevét, ami a Termékek táblában van, használhatod a következő képletet egy számított oszlopban:

Termék neve = RELATED(Products[Termék név])

Ez azt feltételezi, hogy a Sales és a Products táblák között már van kapcsolat, mondjuk a TermékID oszlopokon keresztül.

FONTOS, hogy jó legyen a kapcsolatrendszer! Ha nem jól kötötted össze a táblákat, akkor a RELATED függvényt nem tudod használni. Szenvedés helyett tanuld meg inkább profin használni a Power BI-t itt: https://datakepzes.hu/power-bi-tanfolyam-kezdo-halado-online/


3. LOOKUPVALUE() függvény használata

Ha nincs kapcsolat a táblák között, de mégis szeretnél áthozni értéteket egy másik táblából, akkor, használhatod a LOOKUPVALUE() függvényt.

Szintaxis:

LOOKUPVALUE(Return_Column, Search_Column1, Search_Value1, [Search_Column2, Search_Value2, ...])

Példa:

Ha van egy Sales táblád, és szeretnéd megkeresni a Products táblából a termék nevét, az alábbi képletet használhatod:

Termék neve = LOOKUPVALUE(Products[Termék név], Products[TermékID], Sales[TermékID])

Ez az értéket a Products táblából keresi ki, ahol a TermékID megegyezik.


4. Mérésekben (Measures) való alkalmazás

Ha dinamikusan szeretnéd megjeleníteni az értékeket (nem számított oszlopban), mérést hozhatsz létre a RELATED() vagy LOOKUPVALUE() függvénnyel.


Melyiket válaszd?

  • Kapcsolatok + RELATED(): Ez a legjobb módszer, mert gyorsabb és egyszerűbb, különösen nagy adatkészleteknél.
  • LOOKUPVALUE(): Akkor használd, ha nincs kapcsolat, vagy egyedi feltételeket kell alkalmaznod.
  • Van még egy lehetőség, amit a Power BI tanfolyamon is tanulunk, ez pedig a Power Query-s megoldás, amikor egyszerre több oszlopot is áthozhatsz más táblákból. Ennél viszont nagyon fontos alapszabályok vannak, amiket részletesen átbeszélünk majd a képzésen.

Hogyan tovább?

Hogyha szeretnéd magasabb szintre emelni a Power BI tudásodat, és szeretnél átfogó tudást kapni érthető magyarázatokon keresztül, akkor gyere el a Power BI tanfolyamra! Minden infót itt találsz: https://datakepzes.hu/power-bi-tanfolyam-kezdo-halado-online/

Scroll to Top